ПРОЛАЗ У ДРУГИ КРУГ МЕЂУДРЖАВНОГ ТАКМИЧЕЊА

У суботу,  21. јануара 2023. год. у 11 часова одржано је Међудржавно квиз такмичење на тему „Страдањa Срба у XX веку“, у оквиру пројекта „Немањићи“ који се одржава од 2019. године. Учествовало је око 200 екипа сa 600 ученика, из Србије, Републике Српске, Мађарске, Хрватске, Италије, Шведске. Скоро 100 од првобитно пријављених 300 екипа је одустало од такмичења због комплексности и тежине теме.

Екипа осмака ОШ „Петар Враголић“ која је себи у складу са темом дала симболично име „У магновењу“, остварила је одличан резултат, ушла у топ 10 најбољих екипа и пласирала се у други круг такмичења које ће бити одржано у априлу када ће се борити за улазак у полуфинале и 8 најбољих. Како се овај круг такмичења одржавао онлине, због регуларности, ученици су имали свега 9 секунди времена по питању као и негативне поене на нетачно одговорена питања.

Екипа ученика VIII/2:  Иван Лазић, Иван Игњатовић, Огњен Ранковић

Ментор:  професор историје Марија Јанковић

Тема која је обухватила злочине над Србима, од анексије Босне и Херцеговине 1908. до 1999. год. била  је изузетно тешка за учење како због обима тако и на психолошком нивоу с обзиром на то да породице ученика вуку корене из делова бивших југословенских република где су Срби пострадали. Ученици су се са ментором припремали и преко распуста путем онлајн састанака.

Идеја је да такмичење окупи младе из Републике Србије, региона и српске дијаспоре а за циљ има да прошири и употпуни знање српске омладине о значајним темама која се у редовном школском програму не обрађује у довољној мери. Тиме се јача и чува српски културни идентитет.

Организатор такмичења је Удружење грађана „Немањићи“. Такмичење се одвија под надзором оформљеног жирија састављеног од еминентних стручњака. Сарадници на пројекту су: Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Министарство просвјете и културе у Влади Републике Српске, Министарсво за европске интеграције и међународну сарадњу у Влади Републике Српске, Министарство иностраних послова Републике Србије, Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону.

јул 2024.
« јун