Прво место за „Girls code“ на Хакатону

Поводом Међународног дана девојчица у ИКТ-у одржан је трећи Hack#teen у организацији AFA all for all – заједнице која је посвећена оснаживању жена кроз иновације и технологије, Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Теленор Фондација и компаније Huawei.

Hack#teen је део иницијативе „More girls in STEAM“  који је посвећен охрабривању и мотивисању девојчица да се више заинтересују за природне науке и укључе у STEAM занимања, са циљем да се подигне свест о важности учешћа  жена и девојака у креирању дигиталне будућности.

На такмичењу које је одржано у Музеју Југославије 22. априла учествовало је више од 50 девојчица основних школа из целе Србије, међу којима су биле и девојчице из наше школе. Трећи по реду Хакатон отворила је министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић која је истакла да је јако важно да радимо на уклаљању предрасуда по којима је то превасходно мушка област и да подстичемо девојчице да развијају своја интересовања и таленте у правцу професија које су не само најтраженије, већ и најплаћеније.

Поред министарке Матић, учесницама су се обратили и Ђорђе Петровић, извршни директор корпоративних послова у Теленору, Неда Кнежевић, директорка Музеја Југославије, Ирена Столић, студенткиња ЕТФ-а, креатoрка робота који плете наруквице пријатељства, Леонора и Анђела Ристић, вицешампионке Међународног такмичења из роботике у Кини и Зорица Грба, директорка сервиса EBG Huawei.

Након њиховог обраћања и мотивационих порука, сваки тим добио је свог ментора. Поред менторке Милице Стефановић, са којом су девојчице и отпутовале на ово такмичење, девојчице из наше школе имале су ту част да им менторка буде и Весна Миленовић,  Digital IT Manager у Теленору.

Све учеснице добиле су исти задатак –  креирање решења које ће на интересантан и ефикасан начин промовисати знање. Тим девојчица „Girls code“ који чине Мина Живановић, Љубица Мићић, Ања Милановић, Ивана Полић и Вања Ђоковић осмислиле су до најситнијих детаља апликацију под називом „I class“ која подстичe већу заинтересованост за учење и образовање чини квалитетнијим и узбудљивијим, како ученицима тако и наставицима који воде образовни процес.

На овај начин наше девојчице показале су оригиналност, креативност и знање које их је одвело до победе, а за то су награђене и вредним наградама. Надамо се да ће њихова идеја у потпуности бити реализована и да ће сваки час одржан путем њихове апликације бити једна узбудљива и незаборавна авантура са стеченим знањем за цео живот.

Поносни смо на Милицу и њен тим „Girls code“ и овом приликом још једном честитамо на постигнутом успеху са жељом да у истом правцу наставе и у области ИКТ-а, али и на свим другим пољима.

март 2024.
« феб